Biografia

Leszek Solarski – bas – ma za sobą min. występy we Frankfurter Oper w spektaklu Petera Eötvösa “Anioły w Ameryce”, Teatrze Wielkim Operze Narodowej jako Jezus (2. bas) w operze W. Rihma “Jakob Lenz”, nagranie CD “7 bram Jerozolimy” pod batutą K. Pendereckiego, czy prawykonanie spektaklu P. Schäffera “Eine Kapitulation” na festiwalu młodych muzyków w Bayreuth.

W latach 2012-2018 występował: na festiwalu w Bad Hersfeld jako Leporello w operze “Don Giovanni” W.A. Mozarta (2012), jako Zuniga w operze “Carmen” G. Bizeta (2013). Rolę Leporella powtórzył na festiwalu – Klasik Festival Schloss Kirchstetten (2014; Austria). Pierwszy raz wcielił się w rolę Stolnika w koncertowym wykonaniu opery “Halka” St. Moniuszki w Budapeszcie (2015). W roku 2016 wcielił się w tytułową rolę w operze “Don Pasquale” G. Donizettiego na Klasik Festival Schloss Kirchstetten, gdzie powrócił w 2018 roku jako Don Basilio w operze G. Rossiniego “Cyrulik Sewilski”.

Niezależnie od działalności operowej, prowadzi aktywną działalność koncertową i wykonuje około 60 koncertów rocznie. Współpracuje z Filharmonią Krakowską w ramach koncertów edukacyjnych dla najmłodszych, jest członkiem międzynarodowej grupy operowej – “Sonori Ensamble”, a wraz z pianistą Przemkiem Winnickim współtworzy kabaret muzyczny – “Opera na wynos”.

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie, na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu dra Jacka Ozimkowskiego oraz w HfMDK we Frankfurcie nad Menem w klasie Bertholda Possemeyera.

ŻYCIORYS W TABELCE